طراحی گرافیک

خدمات سئو ,طراحی سایت,تبلیغات اینترنتی و ثبت لینک توسط تیم گگ سئو

طراحی گرافیک

در رجعت به تاریخ طراحی گرافیک متوجه می‌شویم که یکی از ارکان اصلی پیدایش این رشته هنری – کاربردی بوده است؛ مفهوم سواد را به کمک آن آموخته‌ایم، دوران کودکی‌مان سرشار از خاطراتی است از خطوطی سیاه در کتاب های مصور که قصه را روایت می کردند، و حال‌ که بزرگ‌ تر شده‌ ایم و عنوان طراح گرافیک را با خود یدک می‌ کشیم، زمانی‌ که برای قرار دادن اطلاعاتی در پوستر مواجهیم و یا در حال نگاشتن عنوان کتابی بر روی طرح جلد آن، یا در فرآیند طراحی بیلبورد، لوگوتایپ و … قرار داریم، دوباره این نیاز قدیمی و حیاتی و کاربردی را کاملا احساس می‌کنیم؛ نیاز به “فونت” برای برقراری ارتباط. موضوع مورد نظر ما در این پرونده فونت است.

فونت چیست؟

فونت مجموعه‌ای است از حروف طراحی شده یکسان. شاید وجود همین عنصر در طراحی گرافیک موجب شده تا این رشته از دیگر شاخه‌های هنرهای تصویری چون تصویرسازی و نقاشی فاصله زیادی بگیرد. استفاده از گونه مناسب فونت در طراحی پوستر، به‌کارگیری یک نوع قلم خاص برای طراحی لوگوتایپ و … نشان می‌دهد که فونت اهمیت ویژه‌ای در رشته گرافیک دارد. در کشورمان چند سالی است که در محافل مختلف جامعه گرافیک ناله‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه چرا طراحی فونت به شکل جدی صورت نمی‌گیرد و یا چرا گوناگونی فونت‌ های فارسی بسیار محدود است.وجود نداشتن پژوهش و تحقیق در زمینه فونت، فقدان انگیزه برای طراحی حروف، چشم‌ پوشی از کپی‌ رایت برای مولفان فونت‌ ها، نبود گونه‌های مناسب برای عنوان‌ نویسی و کتابت و همچنین کمبود دستور مناسب و استاندارد برای طراحی حروف مسائل سوال‌برانگیزی هستند.

نتیجه:

بهتر آن است که به جای ایراد گرفتن از وضع موجود، حرکت‌های هرچند اندکی صورت بگیرد تا شاید شرایطی برای پیشرفت در این عرصه، همچون زمینه‌های دیگری مانند طراحی پوستر و جلد کتاب و مجله فراهم شود. در این پرونده تلاش می‌ شود تا با صحبت‌ هایی مختصر در مورد فرآیند شکل‌ گیری فونت و بحث درباره مسائلی که در تولید آن نقش دارند، تصویر روشن‌ تری در مورد این عضو جدا ناشدنی طراحی گرافیک در اختیار مخاطبان گرته قرار گیرد.

منبع: http://www.garteh.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

توضیحات بیشتری نیاز دارید؟