۲۵ راز معروف‌ ترین موتور جستجو

خدمات سئو ,طراحی سایت,تبلیغات اینترنتی و ثبت لینک توسط تیم گگ سئو

۲۵ راز معروف‌ ترین موتور جستجو

۲۵ راز در معروف ترین موتور جستجو دنیا

با اطلاع از چگونگی نوشتن عبارات جستجو در موتور جستجو، می‌توانید اطلاعات مورد نیازتان را به راحتی پیدا کنید.

۱- همه چی درباره نوشتن

به‌ عنوان مثال دستور <کلمه‌ی مورد نظر: INURL> باعث می‌شود تا موتور جستجوی گوگل، همه‌ی صفحاتی که در آدرس URL آن‌ها، کلمه‌ی مورد نظر وجود داشته باشد را برایتان فهرست کند.

۲- نوار ابزار گوگل

با اضافه کردن نوار ابزار گوگل به مرورگرتان، از این پس می‌توانید کار جستجو را با سرعت و راحتی بیش‌تری انجام دهید. یکی دیگر از امکانات این نوار ابزار، جلوگیری از نمایش پنجره‌های تبلیغاتی است. برای دریافت این برنامه و کسب اطلاعات بیش‌تر به نشانی TOOLBAR.GOOGLE.COM مراجعه کنید.

۳- چه کسی به سایت شما لینک داده است‌

بسیاری از مدیران سایت‌ ها علاقه‌ مندند بدانند چه کسانی (از سایت خود) به سایت آن‌ ها لینک داده است. گوگل به این سؤال پاسخ می‌دهد. می‌توانید در قسمت جستجو، عبارت <نشانی سایت:LINK> را وارد کرده و کلید ENTER را بزنید. نتیجه‌ی این درخواست، فهرست سایت‌ هایی است که به سایت شما لینک داده‌اند.

۴- کاربردهای تجاری

موتور FROOGLE.GOOGLE.COM فهرست محصولات فروشگاه‌های ONLINE را تهیه می‌کند و موتور CALATOGS.GOOGLE.COM برای نمایش و درخواست کاتالوگ محصولات به‌کار می‌رود.

۵- نگاهی به آینده

مدیران گوگل همیشه نیم‌نگاهی به آینده دارند. اگر می‌خواهید بدانید چه در سر آن‌ها می‌گذرد و قرار است در آینده چه کارهایی انجام دهند، بهتر است سری به آزمایشگاه آن‌ها بزنید و خود از نزدیک با خدمات و محصولات آتی گوگل آشنا شوید. آدرس آزمایشگاه گوگل LABS.GOOGLE.COM/GVS.HTML می‌باشد.

با مستثنی کردن کلمات، علاوه‌بر کاهش حجم نتایج جستجو، می‌توان به اطلاعات مورد نظر نزدیک‌تر شد. با گذاشتن علامت <-> قبل از کلمه‌ی دلخواه، گوگل آن کلمه را استثنا قلمداد کرده و از نمایش صفحاتی که حاوی چنین کلمه‌ای باشند، پرهیز می‌کند.

۶– تعیین بازه‌ های تاریخی

نتایج مطلوب‌تر در اغلب موارد، زمانی که جستجویی را با گوگل انجام می‌دهید، نتیجه‌ی آن هزاران سایت و وبلاگ و نشانی می‌باشد که در واقع بسیاری از آن‌ها کاربرد چندانی ندارند و با موضوع موردنظرتان هماهنگ نیستند. یکی از روش‌های مؤثر در کاهش حجم نتایج جستجو، تعیین بازه‌های تاریخی است. مثلا” زمانی که بازه‌ای را بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ تعریف می‌کنید، گوگل با تبعیت از آن، فقط آن دسته از صفحاتی که دربازه‌ی مذکور ایجاد یا روزآمد شده‌اند را برای‌تان فهرست می‌کند (برای تعریف بازه‌های تاریخی به گزینه‌ی <جستجوی پیشرفته> مراجعه کنید).

۷- فقط صفحات جدید

جستجو بدون ذکر تاریخ، نتایج بی‌شماری در پی دارد. انبوه نتایج، نه تنها به یافتن مطلب موردنظرتان کمکی نمی‌کند، بلکه موجب سردرگمی‌تان نیز می‌شود. علاوه‌بر این اگر بعد از یک بررسی طولانی بین نتایج جستجو، به اطلاعات مورد نظرتان رسیدید و متوجه قدیمی بودن آن‌ها شدید، چطور؟ اگر به دنبال اطلاعات جدید و روزآمد هستید، در قسمت جستجوی پیشرفته، عبارات <۳ ماه>، <۶ ماه> و حتی <یک‌سال> را در مقابل گزینه‌ی DATE وارد کنید تا گوگل بسته به تاریخ ذکر شده، فقط فهرست صفحات جدید را برای‌تان نمایش دهد. مثلا” اگر عبارت <۳ ماه> را انتخاب کنید، گوگل تمامی صفحاتی که در سه ماه گذشته ایجاد یا بروز شده‌اند را جستجو و آن‌هایی که با موضوع مورد نظرتان منطبق هستند را نمایش می‌دهد.

۸- مستثنی کردن کلمات

با مستثنی کردن کلمات، علاوه‌بر کاهش حجم نتایج جستجو، می‌توان به اطلاعات مورد نظر نزدیک‌تر شد. با گذاشتن علامت <-> قبل از کلمه‌ی دلخواه، گوگل آن کلمه را استثنا قلمداد کرده و از نمایش صفحاتی که حاوی چنین کلمه‌ای باشند، پرهیز می‌کند. مثلا” نتیجه‌ی عبارت‌، همه‌ی صفحاتی که مربوط به ایران هستند و از تهران نامی نبرده‌اند را شامل می‌شود.

۹- WILDCARD ها

زمانی که به‌طور کامل از کلمات موضوع مورد جستجو آگاهی ندارید، بهتر است از کاراکتر کمکی ستاره <*> استفاده کنید. کاراکتر <*> معنی <هرچیز> می‌دهد. مثلا” عبارت می‌تواند نتایجی نظیر ، و یا نتایجی از این دست را حاصل شود.

۱۰– عناوین صفحات‌

معمولا” همه‌ی صفحات وب، عنوان دارند. گاهی اوقات استفاده از این عناوین، به شما در پیدا کردن مطالب مورد نیازتان کمک شایانی می‌کند. مثلا” عبارت <کلمه مورد نظر: INTITLE>، گوگل را بر آن می‌دارد تا فقط عناوین صفحات را برای یافتن کلمه‌ی ذکر شده، جستجو کند.

۱۱- شرکت در گروه‌های خبری

اینترنت فراتر از ایمیل و صفحات وب است. به‌عنوان مثال گروه‌های خبری (NEWS GROUP) یکی دیگر از خدماتی است که از طریق اینترنت ارائه می‌شود. گروه‌های خبری گوگل، گروه‌های معروف و معتبری هستند که شرکت در آن‌ها، به نوبه‌ی خود، کار لذت‌بخشی است. آدرس گروه‌های خبری گوگل از این قرار است: GROUPS.GOOGLE.COM

۱۲- جستجوی خودکار

جستجو در اینترنت، قصه‌ی سوزن و انبار کاه است. گاهی‌اوقات ممکن است علی‌رغم صرف وقت زیاد، باز هم به نتیجه‌ی دلخواه نرسید. بنابراین هر ابزاری که در این پروسه، از اتلاف وقت جلوگیری کند، بسیار باارزش است. یکی از این ابزارها، <پیغام‌دهنده>‌ی گوگل نام دارد. این ابزار با دریافت آدرس ایمیل و عبارت مورد جستجو، به‌طور خودکار و روزانه، جستجویی را براساس عبارت دریافتی ترتیب داده و هر زمان که اطلاعات جدیدی را یافت نماید، آدرس آن را برای‌تان ایمیل می‌کند. آدرس پیغام‌دهنده‌ی گوگل به این ترتیب است: HTTP://WWW.GOOGLEALERT.COM/

منبع: http://alavi.ir/Public/Article/Details.aspx?ID=342 وب گاه موسسه علوی

دیدگاهتان را بنویسید

توضیحات بیشتری نیاز دارید؟